Lista najczęściej popełnianych błędów przy szukaniu pracy
Spis treści
Musisz zwiększyć swoją aktywność
Dziś masz za zadanie dobrze poznać swoje umiejętności i kwalifikacje, opisać je i sprzedać. Możesz tego dokonać przy pomocy różnych narzędzi. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym są portale społecznościowe, kontakty osobiste, networking. Jeśli masz za mało kontaktów – to postaraj się i je zdobądź! Dlaczego to tak ważne? Po to, aby – po pierwsze – być może im pomóc w czymś, czego potrzebują, a po drugie opowiedzieć im o tym, co potrafisz i móc mieć nadzieję, że będą polecać Twoją osobę innym.
Nie wierzysz w swoje umiejętności
Kiedy brakuje Ci wiary we własne możliwości, to jest duża szansa na to, że nie zdecydujesz się na realizację nowych zadań i wyzwań, które pojawią się na Twojej drodze. Na szczęście możesz z tym walczyć. Zgłaszając się do kogoś, kto udzieli wsparcia (coacha, psychologa, psychoterapeuty), który nauczy Cię jak walczyć z brakiem pewności siebie.
Wszędzie wysyłasz to samo CV
Kiedy pilnujesz aby na bieżąco aktualizować CV masz okazję dopasować się do interesującego Cię ogłoszenia. Możesz pokazać się z takiej strony, która będzie spełniała jego wymagania. Dzięki temu ujawniasz się jako idealny kandydat, z idealnymi kompetencjami na dane stanowisko.
Nie umiesz myśleć o sobie jako o zasobie potrzebnym pracodawcy
Ty oczekujesz wysokiej pensji, ciekawej oferty na pakiety socjalne, opieki medycznej, umowy na czas nieokreślony itp. A co Twój przyszły szef będzie dostawał od Ciebie? Zwróć uwagę na cały proces rekrutacji oczami pracodawcy. Czego byś oczekiwał od takiego kandydata? Poza tym, że powinna być to osoba doświadczona i kompetentna? Może świetnej znajomości języka obcego? Albo umiejętności strategicznego myślenia?
Nie ma Cię na Linkedln
Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że aktywność w social mediach to strata czasu, to powiem Ci, że jesteś w błędzie! Duże grono osób, właśnie tam dostało możliwość rozwoju zawodowego. Skąd osoby szukające pracowników mają się dowiedzieć o Twoim istnieniu? Pokaż im dlaczego warto zwrócić na Ciebie uwagę i zadbaj o to, abyzdobywać przydatne kontakty zawodowe.
Nie ekscytujesz się nową możliwością
Pracodawcy i osoby odpowiedzialne za rekrutację dostają wiele różnych aplikacji od ludzi chętnych do pracy na danym stanowisku. Z częścią z nich umawiają się na rozmowy kwalifikacyjne. Pokaż, że masz w sobie ekscytację. Że jesteś osobą gotową do podejmowania wyzwań i lubisz pracować. Że dobrze się z tobą rozmawia i jesteś miłą, ciekawą osobą, jakiej warto dać szansę. Że chcesz coś dobrego zrobić dla firmy, zaangażować się.
Nikt Cię nie wspiera w Twoim życiu zawodowym
Podjąłeś decyzję, że czas na zmiany w życiu zawodowym? Super! Poszukaj sobie wsparcia! Gdzie szukać kogoś kto pomoże Ci wejść na nową ścieżkę? W grupach na Facebooku takich jak moja Satysfakcja zawodowa – strategia i realizacja, u specjalisty, u coacha lub kogoś z doświadczeniem, dzięki któremu zachowasz spokój w sytuacjach stresowych i nauczysz się odpowiednio reagować.
Nie masz świadomości swoich kompetencji
Kiedy masz listę swoich atutów i mocnych stron, którymi możesz się pochwalić podczas rozmowy rekrutacyjnej, czy uczestnicząc w rozmowach biznesowych – wtedy masz wiedzę, która pozwoli Ci sprawić, że zostaniesz zapamiętany. Ale uważaj! To muszą być Twoje realne kompetencje. Nie to, co sobie wymyśliłeś, co chciałbyś u siebie widzieć, tylko prawdomówność może sprawić, że w przyszłości nie nabawisz się niepotrzebnego stresu i problemów.
Nie masz zdefiniowanego celu
„Szukam jakiejkolwiek pracy obojętnie gdzie.” Nie ma czegoś takiego jak obojętnie jaka praca. Co ważne – nie możesz zatrudnić się do jakiejkolwiek pracy, do części z nich nie masz po prostu właściwych kwalifikacji. Określ jaki jest twój cel, skonkretyzuj co potrafisz, w czym masz doświadczenie. Czego szukasz, gdzie możesz się zatrudnić?
Nie jesteś zainteresowana sprzedażą siebie
Czy masz tego świadomość, czy też niekoniecznie – sprzedajesz. Siebie, swoje umiejętności, swój charakter, swój czas. I choćbyś nie wiem jak tego nie chciał przyjąć do wiadomości, zapierał się rękami i nogami– tym bardziej sprzedajesz, tyle że nie wychodzi to na Twoją korzyść. Im prędzej uświadomisz sobie, że twoje zasoby to produkt, który warto dobrze sprzedać, tym szybciej osiągniesz swój cel.
Nie masz żadnej strategii poszukiwania pracy
Dzięki opracowaniu strategii poszukiwania pracy sprawiasz, że zmniejsza się ryzyko frustracji, jaka z tym tematem się wiąże, bo wybierasz odpowiednie metody szukania pracy do Twoich oczekiwań, możliwości, okoliczności, sytuacji w jakiej aktualnie się znajdujesz. Kiedy podchodzisz do wyboru strategii wybierasz wszelkie pomysły, jakie możesz wykorzystać u siebie. Później układasz plan i codziennie działasz po to, aby zdobyć nowe możliwości i osiągnąć cele.
Nie masz określonych wartości
Jeśli Ty nie wiesz, co jest dla Ciebie istotne, to nikt inny nie domyśli się tego. Bez dokładnej analizy tego, co jest dla Ciebie najważniejsze będzie Ci trudno znaleźć pracę marzeń. Pomyśl o swoich umiejętnościach jak o drogowskazie, dzięki któremu łatwiej Ci będzie rozpoczynać działania, dotyczące podjęcia nowej pracy, czy nowego projektu. Od czego warto zacząć?? Musisz wiedzieć, czy interesujące Cię ogłoszenie pomoże Ci spełnić Twoje wartości zawodowe. Musisz wiedzieć, czy polegając na swoich wartościach możesz poczuć satysfakcję zawodową.
Brak chęci do pozytywnego nastawienia
Nie jest tutaj mowa o tym, aby mieć pozytywne myślenie o sobie, a bardziej o to, że nie masz wiary w to, że możesz sprawdzić się na danym stanowisku. Istotne jest też to, co Ty myślisz o ludziach, z którymi rozmawiasz, o tej firmie, o pracodawcy. Nie wiem, czy wiesz, ale firmy nie potrzebują zatrudniać osób, które marudzą i są negatywnie nastawione do nowości i do tego, aby się rozwijać i realizować nowe zadania. Jeśli często zdarza Ci się w pracy okazywać niechęć, to warto spróbować pozbyć się tych brzydkich cech!
Nie jesteś świadoma swoich osiągnięć
Nie ma lepszego sposobu na zaprezentowanie się z jak najlepszej strony niż pewność siebie. Wiedza o tym, co udało Ci się w życiu, jak do tego doszedłeś. Potrzebujesz wizji, pewności tego, że wiele znaczysz i wiele potrafisz, a Twoje kompetencje są naprawdę wysokie.