Co zrobić, gdy teściowa mnie nie akceptuje ?

Nie próbuj jej do siebie przekonywać na siłę

Nie ma sensu robić wszystkiego, aby zdobyć sympatię teściowej. To naturalne, że każdy rozumie innych na swój wyjątkowy sposób i to, co podoba się tobie, nie musi odpowiadać teściowej. I odwrotnie. Jeśli zdasz sobie sprawę, że wcale nie musisz się podporządkowywać do jej wyobrażeń, będzie ci łatwiej o zawalczyć o swoje.

Nie bierz udziału w konflikcie małżonka

Stwórz grupę wsparcia przeciw teściowej (siostra, przyjaciółka), jednak nigdy w osobie męża! On dla swojej matki zawsze będzie ukochanym dzieckiem i istnieje prawdopodobieństwo, że w jego oczach mama pozostanie najlepszą osobą na świecie. Nie angażuj go i nie przekazuj mu swoich wyjątkowo negatywnych emocji wobec niej. Takie działanie grozi tym, że w Waszym małżeństwie powstaną niepotrzebne awantury i konflikty.

Zastanów się nad swoją rolą

Co zrobić, gdy teściowa mnie nie akceptuje ?

Spójrz na wasze relacje z trochę innej strony, obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie, czy nie jest jednak tak, że w jakiś sposób celowo nie próbujesz wywoływać konfliktów, zrobić jej na złość. Być może nieświadomie tworzysz sytuacje, które prowokują ją do pewnych zachowań.

Zobacz też: https://blog.otylia.pl/toksyczna-tesciowa-cechy/

Teściowa urządza sobie częste wizyty u was

Podczas gdy teściowa odwiedza Was za często a przy tym zawsze robi jakąś awanturę – istnieje jedna opcja. Za każdym razem, kiedy ona przyjdzie bez uprzedzenia – po prostu powiedz, że nie masz czasu na wizytę, ponieważ masz inne plany. Ubierz się i wyjdź z domu, chociażby na chwilę, ale ją wypraszając. W końcu zrozumie, że warto najpierw zapytać czy zapowiedzieć swoją wizytę.

Nie próbuj spełniać jej zachcianek

Nie pozwalaj sobą sterować. Ona chciałaby, żebyś robiła tylko to, co jej odpowiada i tak, jak ona to sobie wyobraża: gotować masz w taki sposób, a dbać o dzieci wedle jej pomysłu. Nie! Pokaż jej wyraźnie, że to Twój dom i ty tutaj podejmujesz wszelkie decyzje. Uśmiechnij się i powiedz to wprost.

Empatia przede wszystkim

Dzięki porządnej dawce empatii możesz to, co teściowa czuje czy myśli i nieco inaczej spojrzeć na jej sytuację. Ona też ma swoje marzenia, nadzieje czy obawy, które związane są z jej ukochanym z synem (te plany związek mają również z Tobą). Próba zastanowienia się, skąd się biorą jej działania i intencje, sprawi, że łatwiej będzie obiektywnie ocenić sytuację i być może także nieco przymknąć oko na pewne niedogodności.

Zniżanie się do jej poziomu

Jeśli trafi się tobie naprawdę nieprzyjemna i męcząca teściowa, nie powtarzaj nigdy jej metod postępowania. Nawet w chwili gdy masz ochotę zrobić jej na złość za to, co ona tobie zrobiła, odpuść. Obojętna postawa pozwoli uniknąć niepotrzebnego dramatu, który zapewne szybko obiegnie całą rodzinę.

Pozytywna rzecz

Nie zapominaj, że teściowej zawdzięczasz przynajmniej jedną dobrą rzecz — swojego męża. Ona go wychowała, uczyła go wszystkiego i jeśli trafił się tobie naprawdę porządny facet, powiedz teściowej, jak dobrze się spisała. Takie zwrócenie uwagi na to, że świetnie wywiązała się z rodzicielskiego obowiązku może przełamać między wami lody.

Opanuj swoje nerwy

Nie okazuj gniewu, nie krzycz, nie podnoś głosu. Rób wszystko z uśmiechem na ustach, powoli i stanowczo – do celu. Pokaż jej, że jesteś dojrzała i świadoma, pokonaj ją jej własną bronią.

Skończ z udawaniem

Bądź uprzejma na tyle, na ile możesz. Jednak nie odgrywaj  przed nią, czy przed rodziną super przyjaźni, która nie istnieje. Nawet jeżeli wykonujesz różne działania aby ocieplić Wasze relacje, ale nie ma w nich uczciwości, to prawdopodobnie ona i tak odczuje, że nie robisz tego ponieważ tak czujesz.

Nie bierz do siebie nadmiernej krytyki

Nie bierz do siebie tego, co ma w zwyczaju robić i opowiadać na Twój temat teściowa. Chyba że rzeczywiście ma podstawę do krytyki, ale nie złośliwej! Wówczas zastanów się nad tym, co ona mówi i dlaczego ma takie, a nie inne zdanie. Natomiast wszelkie nieuzasadnione złośliwości i uszczypliwości odpuszczaj i zapominaj o nich. Jest duże ryzyko, że w ten sposób z nią nie wygrasz.

Odrzuć oczekiwania

Jeśli w twojej wyobraźni pojawiła się wizja która ma dotyczyć relacji z teściową, lepiej ją zostaw. To, co Was połączyło najpewniej nigdy nie będzie taki, jakbyś to planowała, a oczekiwania rodzą rozczarowanie. Jeśli pogodzisz się z tym, jak wygląda sytuacja łatwiej będzie o zrozumienie.

Porozmawiaj szczerze z partnerem

Spróbuj go nakłonić, aby przyjrzał się konfliktowi. Jego udział w nim może skrócić czas „wojny domowej”. Dodatkowo warto, aby przedstawił swoje zdanie – dzięki temu będziesz wiedziała czy możesz na niego liczyć.

Zdrowy egoizm

Pomyśl czasem tylko o sobie. Jeśli teściowa zbyt mocno angażuje się w wasze życie, masz prawo do odcięcia się od tego. Jeśli nie czujesz potrzeby wybierania się na spotkanie z rodziną męża kolejny raz w tym miesiącu, nie pozwól sobie na wyrzuty sumienia.

Bycie asertywnym

Bywają chwilę, w których trudno powiedzieć teściowej, że to, co mówi lub robi wcale Ci nie odpowiada, ale ustanowienie jasnych granic w relacjach tak, by nie być wiecznie złą lub niegrzeczną, jest konieczne. To spowoduje, że każdy będzie wiedział, czego chce druga strona i unikniecie nieporozumień.

Stawiaj na swoje

Może kobieta raz czy drugi poczuje się urażona, ale czy to aż tak wielka tragedia? Jasne, że konflikt nie będzie czymś przyjemnym, a teściowa na plac boju wyciągnie ciężką artylerię w postaci obrażania się, trzaskania drzwiami, wrzasków i szlochania. Po kilku takich atakach wściekłości, pojmie jednak, że nie ma do czynienia z kimś, kogo może sobie ustawić.

zamów moją wróżbę jak zamówić wróżbę ?