Frustracje
Spis treści
Opowiedz o swoich emocjach komuś zaufanemu: koledze, małżonkowi, małżonce. Czasami wykrzyczenie tego, co nas boli, dotyka, jest dobrym wyjściem na rozładowanie napięcia. Nie zapominaj tylko, że nie mowa tu o „wylanie złości” na kogoś, na wyładowaniu emocji na nim, lecz o znalezienie właściwego słuchacza, który wysłucha naszych żali.
Mantrowanie
Powtarzanie uspokajającej frazy jest w stanie pomóc w skomplikowanych sytuacjach. Trzeba powtarzać je głośno lub w myślach. Zobaczysz, że po jakimś czasie twoje samopoczucie wzrośnie w znacznym stopniu. Musisz sobie sporządzić spis takich zwrotów w notatniku w komórce i zaglądać do nich w denerwujących chwilach.

Zmień otoczenie
Jeśli coś cię rozstroiło w pracy lub w mieszkaniu, pozwól sobie na krótką przerwę. Wyjdź na przechadzkę. Przejdź się dookoła budynku. Pooddychaj rześkim powietrzem. Po powrocie twój mózg będzie bardziej zrelaksowany, ciało mniej napięte. Zdobędziesz lepszą perspektywę problemu, z którym musisz się borykać.
Zmień perspektywę na inną
Sytuacje wysokiego stresu mogą zmienić twoje postrzeganie świata. Niekiedy powinno się zwolnić, nabrać dystansu. Spróbować zerknąć na dany kłopot z innej perspektywy. Takie przyjrzenie się kłopotowi z różnych stron, jest w stanie prowadzić do interesujących i nieprzewidzianych efektów.
Udaj się do specjalisty
Pogawędka z wyspecjalizowanym psychologiem potrafi pomóc w odnalezieniu przyczyny gniewu i frustracji, a także w stworzeniu odpowiedniejszych sposobów radzenia sobie z nimi. Czasem naprawdę warto zaufać fachowcowi.
Śmiej się
Jeśli znajdujesz się w kłopotliwej sytuacji, np. stoisz w korku, i czujesz, że gniew i złość biorą nad tobą górę, rozejrzyj się dookoła. Postaraj się znaleźć coś, co rozproszy Twoje emocje, pozwoli ci się odprężyć, pośmiać.
Kontrola oddechu
Jeśli skupimy się na oddychaniu, produkując spokojne, odpowiednie oddechy, nasze ciało i mózg się rozluźnią. Skieruj całą swoją uwagę na oddechu. Możesz co więcej w głowie nadawać mu rytm: wdech – wydech. Jeśli masz możliwość, wygodnie usiądź, pozwól szyi i ramionom w pełni się rozluźnić. Nabieraj powietrze głęboko przez nos, wydychaj powietrze przez usta. Zwróć uwagę na unoszący się brzuch.
Bądź fit
Siedzenie w miejscu i wyolbrzymianie trudności nie ułatwia w ich rozwiązaniu. Wprost odwrotnie, jest w stanie wywoływać w nas jeszcze mocniejszy obawę i złość. Joga, łatwe, rozluźniające ćwiczenia, a nawet taniec są w stanie udzielić pomocy w rozluźnieniu napięcia wewnątrz nas.
Określ źródło gniewu
Jeśli regularne dojazdy do pracy powodują, że czujesz irytację i jesteś zestresowana, spróbuj zmienić trasę lub szybciej wychodzić do pracy. Jeśli twój współpracownik jest głośny i gadatliwy, przynieś do pracy słuchawki i słuchaj muzyki. Zwyczajnie rozpoznaj powód nerwowości i stresu, a następnie wymyśl wyjście, które pozwoli ci zminimalizować to napięcie.
Wizualizacja
We frustrującej chwili, gdy trudno ci uspokoić myśli i podjąć racjonalną decyzję, trzeba na moment usiąść i wyobrazić sobie swoje miejsce „szczęśliwości”. Zastanów się nad miejscem, które cię wycisza, rozluźnia. Czy potrafisz sobie wyobrazić te melodie, zapachy, widoki? Przywołaj ten obraz w głowie. Właśnie tak odprężysz ciało i umysł, uspokoisz oddech. Zdobędziesz jasność myślenia.
