Związek ezoteryki z psychologią

Ezoteryka i psychologia

Coraz częściej podkreśla się bliski związek pomiędzy ezoteryką a psychologią. Oczywiście, nie wszyscy z takim postawieniem sprawy muszą się zgadzać. Z pewnością to porównanie nie będzie w smak psychologom, dla których wróżki są w dzisiejszych czasach poważną konkurencją, zagrożeniem dla przyszłości ich zawodu.

Wydawać by się mogło, że psychologowie i wróżki mają zupełnie innych klientów. Prawda jest jednak taka, że wróżki wypierają psychologów, wykonując ich obowiązki, a także właściwe jedynie swojej profesji. Kim bowiem jest współczesna wróżka? To nie tylko przepowiadaczka przyszłości. Wróżki, poza stawianiem tarota, wróżeniem z kart, numerologią czy wróżeniem z ręki czyli poza praktykowaniem przeróżnych technik wróżenia, zajmują się pomaganiem ludziom, wspieraniem ich w jak najbardziej psychicznym czy też emocjonalnym sensie.

Dobra wróżka psycholog nie tylko wskaże, jak powinniśmy postąpić w trudnej dla nas sytuacji, czy aktualnie jest dobry czas na inwestycję lub który z upatrzonych przez nas mężczyzn, okaże się tym właściwym (o ile którykolwiek z nich). Przede wszystkim porozmawia z nami, wysłucha, doradzi, jak najlepsza z naszych przyjaciółek, a do tego doda nam pozytywnej życiowej energii. Wpływ wróżb na psychikę człowieka jest zatem ogromny. Warto też pamiętać, wbrew temu, czego czasem niektórzy z nas mogą się obawiać, iż jest on jedynie dodatni. Wróżki psycholożki pomagają, nie jest więc ich celem załamanie nas czy zdołowanie. Jeśli widzą, na przykład w kartach, że przydarzy nam się coś złego, możemy być pewni, że nie powiedzą tego wprost. Nie zostawią nas jednak na przysłowiowym lodzie. Podpowiedzą nam, czego powinniśmy w najbliższym czasie unikać, być może, do jakiego lekarza specjalisty się udać lub jakie badania wykonać. Od dobrej wróżki zawsze wyjdziemy pozytywnie naładowani, ale i z gotową receptą na to, jak uniknąć nieszczęść, które zgotował dla nas los.

Związki pomiędzy psychologią a ezoteryką są bardzo ścisłe. Wystarczy, dla przykładu, przyjrzeć się jednej z chętnie stosowanych przez wróżki metod wróżenia: interpretowaniu snów. Wróżki dzięki symbolom zawartym w naszych snach, szczególnie tych najdziwniejszych albo najczęściej nas nawiedzających, potrafią przewidzieć, co czeka nas w bliższej lub dalszej przyszłości. Ale, jak wszyscy dobrze wiemy, interpretacją, tego co przychodzi do nas w snach zajmują się także (a może: przede wszystkim?) psychologowie. Oni również skupiają się ma symbolice poszczególnych elementów snów. Robią to jednakże w zupełnie innym celu. Ponieważ nie potrafią przewidzieć naszej przyszłości, skupiają się na wysnuciu z symboliki snów wiedzy o nas samym w danym momencie oraz w przeszłości. Inaczej mówiąc, dzięki informacjom zakodowanym w naszych snach wskazują nam problemy (blokady, traumy itd.), jakie tkwią w naszych umysłach i pomagają nam je rozwiązać.

Podkreśleniem bliskich związków między ezoteryką a psychologią jest dodatkowo powstanie całkiem niedawno nowej (przynajmniej w Polsce) dziedziny zwanej psychologią ezoteryczną. Traktuje ona człowieka jako duszę, a głównym przedmiotem jej badań są symbole, między innymi właśnie te obecne w naszych snach. Skoro więc obie dziedziny są ze sobą tak blisko spokrewnione, kogo wybrać, zwłaszcza gdy mamy jakieś kłopoty czy dylematy: wróżkę czy psychologa?

Pewnie dla wielu bardziej konserwatywnych, racjonalnie myślących osób, wybór będzie jednoznaczny – należy wybrać psychologa. Z drugiej strony jednak, w dzisiejszych czasach mówi się o modzie na wróżki. Oznacza to, że zdecydowana większość (bez względu na stan majątkowy, pochodzenie czy wykonywany zawód) wybrałaby wizytę u wróżki w miejsce psychoanalizy na kozetce u psychologa. Poza tym, co związane jest zresztą z ogromnym zapotrzebowaniem na usługi wróżek, zdecydowanie łatwiej znaleźć w dzisiejszych czasach dobrą wróżkę niż dobrego psychologa. Po prostu wróżek jest dziś o wiele więcej niż psychologów.

Prawdziwa wróżka

Prawda jest taka, że dzisiejsza prawdziwa wróżka jest psychologiem, choć bez dyplomu, podczas gdy psycholog nie jest wróżką i nie potrafi przewidzieć naszej przyszłości. Choć zadaniem i wróżek, i psychologów jest pomaganie nam w trudnych momentach, zakres takiej pomocy w przypadku psychologów jest dość ograniczony. Wybór wydaje się być oczywisty!

zamów moją wróżbę jak zamówić wróżbę ?