Wiara we wróżby z kart

Wierzenie we wróżby

Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, o których zwykło się mówić, że panuje w nich bezduszność i znieczulica, osoby chcące pomóc innym powinny być mile widziane. Mało tego, powinno być łatwo przyjąć od nich pomoc. Jest jednak wprost przeciwnie. Niektórym z nas trudno jest uwierzyć w to, że ktoś może chcieć nas wesprzeć swoimi niezwykłymi zdolnościami: przewidzieć, co nas czeka w przyszłości, wskazać najlepsze rozwiązanie nękającego problemu. Najbardziej zaskakujące nie jest wbrew pozorom to, że istnieją osoby niechcące pomocy wróżek – to one są bowiem takimi nowoczesnymi Samarytankami – lecz to, że zdarzają się tacy, co nie wierzą w ich moc.

Wiara we wróżby z kart


Jedną w możliwych przyczyn takiego sceptycznego podejścia do wróżek i ich wróżb jest panujący współcześnie wszem i wobec racjonalizm. Ufamy więc tylko własnemu rozumowi, a to, czemu on zaprzeczy, bezsprzecznie uznajemy za niemożliwe i nieistniejące. Wszystkiego chcemy dotknąć, zmierzyć, zbadać, przeanalizować, by wreszcie z czystym sumieniem stwierdzić, że rozumiemy działanie i konstrukcję. Dlatego trudno nam uwierzyć w coś nienamacalnego, pozazmysłowego, w coś, czemu zaoponuje nasze zdroworozsądkowe myślenie. Z drugiej strony, wbrew materializmowi i racjonalizmowi, wielu z nas wierzy w istnienie Boga. Uznajemy, że to On decyduje o naszym losie, a nie my sami. Skoro ma taką władzę nad ludzkim istnieniem, prawie bluźnierstwem jest wiara w jakąkolwiek ezoteryczną, magiczną moc. Według kościoła katolickiego, uwierzenie wróżbie może być niemalże równoznaczne z uznaniem innego, drugiego boga. Dlatego relacja kościół a wróżby uznawana jest za kłopotliwą, wręcz negatywną – religia zawsze opowie się przeciw wierzeniu wróżce.

Wróżby przez internet

Kolejną przyczyną, dla której nie wszyscy wierzą we wróżby przez internet jest opinia, jaką cieszą się wróżki. Niektórzy uważają je za oszustki i naciągaczki, których jedynym celem jest wyciągnięcie od nas pieniędzy, pod pozorem chęci pomocy i przepowiedzenia przyszłości. Oczywiście, naiwnością byłoby przypuszczenie, że wśród dzisiejszych wróżek, nie pojawiają się pseudo wróżki, chcące nas jedynie oszukać i na nas zarobić. Nie jest jednak tajemnicą, że takie osoby pojawiają się we wszystkich niemalże zawodach. W przeciwieństwie do niektórych profesji, rzetelność wróżki współcześnie bardzo łatwo sprawdzić. Wiele z nich ogłasza się bowiem w Internecie lub wróży tą właśnie drogą (poprzez e-maile, czaty lub komunikator taki jak Gady-Gadu). Wystarczy zatem zasięgnąć języka u innych internautów, by wyrobić sobie zdanie o ich uczciwości, skuteczności czy metodach pracy. Wydaje się, że ci, którzy nie wierzą we wróżby, nie odwiedzili nigdy prawdziwej wróżki. Mylnie mniemają więc, że wróżenie odbędzie się przy udziale szklanej kuli czy magicznej różdżki. Dobra wróżka daje sobie radę bez podobnych akcesoriów. Wystarcza jej nasza data urodzin oraz karty. Czasem, w zależności od swej specjalności, zainteresują ją nasze sny. Może się także posłużyć numerologią, tarotem lub kabałą. Wszystko po to, by poznać lepiej naszą przyszłość i przeszłość oraz by wyrobić sobie zdanie na temat naszego charakteru. Dzięki temu wróżka może nam pomóc, podpowiedzieć, jak należy zachować się w różnych sytuacjach. Nie zdecyduje za nas! Nie może nam też niczego zabronić czy nakazać zachować się tak, a nie inaczej.

W końcu to nasze życie i sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Wróżenie w wielu osobach wywołuje mieszane uczucia. Boją się one uwierzyć w to, co nieznane i tajemnicze. Najprostszą metodą na taki lęk wydaje im się negacja tego, co pozazmysłowe lub przyjęcie, że wszystko, co wykracza poza rzeczy namacalne musi być oszustwem. Niektórym wiara we wróżby wydaje się nie do pogodzenia z wyznawaną religią. Jeśli jednak uznają zdobycze naukowe, które przecież także często nie są oficjalnie popierane przez kościół, dlaczego mieliby odrzucać wróżenie z kart? Otaczający nas świat, mimo że ma swoje dobre strony, nie należy do najbardziej sprzyjających. Gdzie się nie odwrócić, na pierwszy rzut oka dostrzec można zło i obojętność na nie. Dlaczego więc rezygnować z pomocy oferowanej przez wróżki? Z powodu lęku i bezzasadnych uprzedzeń? Czy nie lepiej je odrzucić? Choćby raz, tylko po to, by przekonać się na własnej skórze, że nie są słuszne.

zamów moją wróżbę jak zamówić wróżbę ?