Czym jest ezoteryka ?

Czym jest ezoteryka? Wszystkim, co dostępne tylko wtajemniczonym, uprzywilejowanym, szczęśliwcom, którzy zostali wybrani (lub sami się wyłonili) z grona szarych, przeciętnych członków ludzkości. Nic więc dziwnego, że skoro jej cechą, już z samej definicji, jest elitarność, tak wielu ludzi się nią interesuje.

W skład praktyk ezoterycznych zaliczyć można wszystko to, co prowadzi do większego oświecenia, uduchowienia człowieka. Za ezoteryczne uznaje się przeróżne ruchy religijne, które dążą do pozyskania i zinterpretowania najwyższej i najprawdziwszej wiary. Wyróżnia się wiele szkół ezoterycznych, między innymi masonerię, spirytualizm czy gnostycyzm, ale z tradycji ezoterycznej korzysta całe mnóstwo innych grup, choćby kabała, joga czy okultyzm. Ezoteryka bowiem jest pojęciem dość ogólnym, podkreślającym przede wszystkim tajemniczość i dogłębność danej wiedzy.

Ezoteryka

W dzisiejszym świecie, w którym coraz częściej wydaje się nam, że wszystko potrafimy przewidzieć czy zrozumieć, permanentnie odczuwamy głód takiej właśnie wiedzy tajemnej. Pragniemy czegoś, co nie do końca możemy ogarnąć rozumem, a co często ułatwia nam pojęcie niektórych spraw i poradzenie sobie z lękami czy ograniczeniami. Ezoterykiem może więc być każdy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy, że nim jest.

Któż z nas nie słyszał o mocy kamieni? O tym, że jedne potrafią wzbudzić do nas miłość, inne ukoić nasze skołatane nerwy, a jeszcze inne – uleczyć niektóre kłopoty zdrowotne? Oczywiście, nie znaczy to, że wszyscy w to wierzą, wielu jednak, na wszelki wypadek, woli się zaopatrzyć w kamień o odpowiedniej mocy. Zwłaszcza że wyrabiane z nich wisiorki, naszyjniki czy breloczki stanowią przepiękną biżuterię. Taką wiarę w tajemną moc minerałów możemy już zaliczyć do praktyk ezoterycznych.

Zresztą, najłatwiej określić, co wchodzi w skład ezoteryki, przyglądając się asortymentowi dostępnemu w sklepach ezoterycznych czy zgromadzonemu na targach ezoterycznych. Przede wszystkim, wiele tam poradników poświęconych medycynie naturalnej czy książek ezoterycznych, zwłaszcza z dziedziny parapsychologii. Opisują one najbardziej fascynujące i tajemnicze zjawiska psychiczne, pomagając przy tym zrozumieć ludzką duszę. Spotkać tam można również liczne audiobooki, kalendarze, a nawet muzykę, pomagającą skuteczniej czerpać z ezoterycznych praktyk.

Znaleźć tam można również różnego typu talizmany oraz amulety: krzyżyki, pentagramy, monety lub karty bogactwa – wszystko co ma moc, a co zawsze można mieć przy sobie, zawieszone przy kluczach lub przy torebce oraz, przede wszystkim, na szyi. Amulety i talizmany nawiązują zazwyczaj do tradycji egipskiej albo chińskiej. Mają za zadanie zapewnić właścicielowi ochronę, a także energetyzację organizmu. Mogą także chronić przed złym wpływem, czarami, urokami bądź nieszczęściami. W zależności od tego, jaki amulet lub talizman dla siebie wybierzemy, zdobędziemy dzięki niemu miłość, pomyślność, bogactwo, powodzenie w biznesie albo, jak najogólniej, przeciągniemy do nas szczęście.

Praktyki ezoteryczne

Z praktykami ezoterycznymi związana jest także działalność wróżek i wróży (wróżek płci męskiej). Odwiedzając ich w gabinetach wróżb bądź w salonach wróżbiarskich możemy zasięgnąć porady odnośnie wyboru życiowego partnera, dalszej kariery zawodowej lub kwestii zdrowotnych. Nade wszystko jednak poznamy naszą przyszłość. Wróżki posługują się zazwyczaj kartami, kartami tarota online, kabałą, numerologią bądź interpretacją snów. Dzięki ich przepowiedniom każdy z nas może nie tylko oszukać los (znając przyszłość, z powodzeniem zdołamy jej przecież, o ile tylko będziemy chcieli, zapobiec) albo wesprzeć nasze przeznaczenie.

W dzisiejszych czasach, dostęp do praktyk ezoterycznych jest niezwykle prosty. Ezoteryków możemy spotkać w każdym mieście czy miasteczku (i to nie jednego…), a dzięki Internetowi, mamy także możliwość kontaktowania się z nimi (oraz wyszukiwania ich) drogą mailową czy też poprzez czat lub komunikator Gadu-Gadu. Rzecz jasna, zdarzają się osoby, które nie tyle nie wierzą w ezoterykę, co boją się w nią uwierzyć. Coraz więcej jednak z radością dołącza do elitarnego grona wtajemniczonych. W końcu, nie ma przecież nic piękniejszego, jak zrozumieć, zobaczyć i poczuć więcej niż pozwalają nam na to nasze zmysłowe, cielesne ograniczenia.

zamów moją wróżbę jak zamówić wróżbę ?