Wróżka jako zawód

Zawód: wróżka

Wróżka i wróżbiarstwo nie kojarzą się zbytnio, w potocznym rozumieniu, z profesją. Nasze skojarzenia są raczej bajkowe – szklana kula, różdżka, pomoc w odnalezieniu księcia. Czy wróżkę z „Kopciuszka” nazwalibyśmy pracownikiem? Zdecydowanie nie! W takim archaicznym rozumieniu, wróżka jest raczej traktowana jako jestestwo, coś tak definitywnego, jak przynależność do jednej z płci czy bycie smokiem lub elfem.

W dzisiejszych czasach, mało bajkowych, za to zracjonalizowanych, aby określić, kim jest wróżka, musimy odrzucić baśniowe skojarzenia. Czy profesja wróżki może być potraktowana jako zawód? Co o tym decyduje?

Wróżka jako zawód

Z pewnością wszystko zależy od poszczególnych przypadków. Wypada jednak odrzucić, już na samym wstępie, osoby, które zajmują się wróżeniem amatorsko, jedynie dla siebie czy też dla swoich przyjaciół i najbliższych. W takim przypadku wróżenie byłoby jedynie hobby, pasją, z której nie ma żadnego zarobku. Jeśli jednak wziąć pod uwagę wróżki, które zarabiają na życie właśnie wróżeniem, jeśli poza nim nie mają innego źródła dochodów, będziemy musieli przyznać – choć pewnie ze smutkiem – że bycie wróżką jest zawodem. Mało tego, profesja wróżki jest wpisana już od jakiegoś czasu na oficjalną listę zawodów. Zatem nie ma wątpliwości, że istnienie zawodu wróżki jest faktem.

Dowodów na to czy też przyczyn można by podać wiele. Przede wszystkim uwzględnić trzeba wróżki (a jest ich dość dużo), które z wróżenia się utrzymują, które od rana do wieczora pracują w salonie bądź gabinecie wróżb (przypominają w tym takie profesje, jak kosmetyczka czy fryzjerka). Jak każdy zawód mają swoje, określone odgórnie, podstawowe i dodatkowe zadania zawodowe. Do ich obowiązków należy pomoc klientowi (także ta psychologiczna), udzielenie porad w kwestiach, o które poprosimy oraz odkrycie przed nami sekretów naszej przyszłości, w tym aspektach, które najbardziej nas interesują (miłość, romans, finanse, kariera zawodowa czy zdrowie).

Techniki wróżbiarskie

Każda wróżka ma także inną technikę wróżbiarską, którą się posługuje. Na tej zasadzie wyróżnić wśród nich możemy tarocistki, kabalistki, numerolożki czy też interpretatorki snów. Bez względu jednak na specjalizacją, jaką ma dana wróżka, możemy ją uznać za profesjonalistkę w każdym calu.

Dla podkreślenia istnienia czegoś takiego, jak zawód wróżbity, należałoby również wspomnieć o tym, że będąc u wróżki, możemy na ścianach natknąć się na różnego typu dyplomy (niemalże tak, jak u lekarzy specjalistów…), zaświadczenia, także te potwierdzające legalność wróżenia. W myśl prawa wróżka jest takim samym zawodem jak każdy inny. I do tego zawodem całkiem nieźle opłacanym.

Oczywiście, zarobki wróżek zależne są przede wszystkim od ich umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Ważne jest także to, jak wielką sławą się cieszą, tzn. jaką udało im się wyrobić renomę w środowisku ezoterycznym. Dalej, na wysokość stawki wróżki wpływ może mieć technika wróżbiarka, jaką wróżka się posługuje. Z innych czynników wymienić należy także miejsce, w którym wróżka pracuje: czy jest to miasto (i jak jest ono wielkie), czy wieś. Nie bez znaczenia jest także to, czy wróżka pracuje na własną rękę – czy posiada własny gabinet wróżb. Wiadomo, że w salonie wróżbiarskim, w którym jest jedną z wielu, zarobi zdecydowanie mniej niż gdy pracuje sama, tylko dla siebie.

Ceny wróżb wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Z reguły, najwięcej biorą te wróżki, które są najsławniejsze i które mogą pozwolić sobie na zażądanie najwyższej stawki, gdyż mają pewność, że klienci i tak będą do nich przychodzić i chcieć płacić za ich usługi. Nie znaczy to jednak, że wróżka, która życzy sobie mniej jest gorsza. Często może być dokładnie odwrotnie.

Zawód wróżki jest bowiem dość nietypową profesją. U podłoża ich powołania tkwi przekonanie, że oferując innym swoją wiedzę (polegającą przecież nie tylko na umiejętności czytania z kart, ale i obcowania z tym, co tajemnicze, magiczne, pozarozumowe), mają przede wszystkim pomagać swoim klientom. Są więc takimi współczesnymi altruistkami. Korzystając więc z usług wróżbiarskich możemy mieć pewność, że czego, jak czego, ale oszustwa czy zdzierstwa w przypadku tej profesji nie musimy się obawiać.

zamów moją wróżbę jak zamówić wróżbę ?